Paziņots, ka valsts fondēto pensiju shēmā esošie uzkrājumi sasnieguši 5,7 miljardus Eiro

Latvijas Bankas pārstāvji aģentūru LETA informēja, ka valsts fondēto pensiju shēmas jeb sekundārās pensiju shēmas pēdējā gadā uzkrājumi veidoja 5,7 miljardus eiro. Arvien vairāk sekundāro pensiju dalībnieku izvēlas uzkrāt kapitālu aktīvās ieguldījumu shēmās.

Latvijas Bankas pārstāvis skaidroja, ka 2021.gadā bija vērojama pozitīva atveseļošanās pēc Covid-19 pandēmijas sekām, bet 2022.gadā valsts fondēto pensiju fondu pārvaldību vienlīdz ietekmēja ģeopolitiskās situācijas radītie izaicinājumi, kā citās finanšu sektora jomās, jo īpaši investīcijās valstīs, kas ir iesaistītas konflikta zonās vai ir tām ģeogrāfiski tuvu.

Tā ietekmē kopējie neto aktīvi 2022. gadā samazināsies par 5,4% jeb 318 miljoniem eiro, un investīciju peļņas rādītājs samazināsies, vidēji -14,1%.

Reaģējot uz paaugstināta stresa apstākļiem, valsts fondēto pensiju shēmu pārvaldītāji ir pārskatījuši savu portfeļu struktūru un dažkārt ir spiesti izvēlēties starp to ilgtermiņa vērtības saglabāšanu vai zaudējumu nodarīšanu investoriem. Plānu īstermiņā skaidroja Latvijas Centrālās bankas pārstāvji.

Kamēr līdzekļu pārvaldītāju skaits 2022. gadā (kopā 7 pārvaldnieki) paliek nemainīgs, ieguldījumu shēmu struktūra turpina 2021. gadā iesākto pārmaiņu ceļu – ieguldījumu shēmu skaits palielinās līdz 29 un piedāvājumu klāstu papildina jauna aktīva investīcija. Ieguldījumu shēmās līdz 100% vērtspapīros un līdzīgos finanšu instrumentos.

Dalībnieki izvēlas aktīvās ieguldījumu shēmas, jo pieaug to īpatsvars kopējā uzkrātajā kapitālā – līdz 2022. gadam sasniedzot 75%. Arī piedāvāto konservatīvo ieguldījumu plānu skaits samazinājies no 6 2021.gadā līdz 3 2022.gadā. Latvijas Bankas pārstāvis uzsvēra investīciju stratēģisko nozīmi aktīvās investīciju programmās, lai pārvarētu nelabvēlīgo notikumu ietekmi uz ilgtermiņa ieguldījumiem.

Pērn valsts fondēto pensiju shēmu dalībnieku skaits, salīdzinot ar 2021.gadu, strauji nemainījās, saglabājoties 1,3 milj. Latvijas Bankā skaidroja, ka pensiju otrā līmeņa jauno dalībnieku skaits ir aptuveni tikpat liels, cik pensijas vecumu sasniegušie.

Savukārt iemaksas sekundārajās pensijās 2022.gadā tiks samazinātas par 15% līdz 1,2 miljardiem eiro salīdzinājumā ar 2021.gadu.

Fondu pārvaldnieka administratīvie izdevumi un ieguldījumu pārvaldīšanas izdevumi pērn veidoja 0,46% no neto aktīviem, kas ir būtisks kritums salīdzinājumā ar 2021. gadu (0,54%).

Kopumā Latvijas Banka atzīmēja, ka izdevumu attiecība pret neto aktīviem jau vairākus gadus samazinās (salīdzinot ar – 0,62% 2018. gadā).

You may also like...

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *