Latvijas dabas vērotājs paziņojis, ka Tuvākajās dienās gaidāms pirmais sniegs un uzsver, ka ziema būs ļoti Traka
Hidrometeoroloģijas centra zinātniskais vadītājs Vilfands analizējis ziemas apstākļu izplatību, kas dažviet jau ir sākusies. Drīzumā plašākus Eiropas apgabalus pārņems klimatiskā ziema.
Saskaņā ar centra sniegtajām prognozēm, līdz nedēļas beigām sniegs sāks krīt Tālajos Austrumos, kā arī Ziemeļeiropā, kur sniega segas veidošanās jau ir novērojama.
Savukārt Dienvideiropa, Rietumeiropa un Centrāleiropa vēl saglabāsies pozitīvās temperatūras zonā.
Austrumeiropā šajā nedēļā vēl nav gaidāmi ziemas apstākļi, jo temperatūra turpinās būt siltāka, svārstoties starp +7 un +13 grādiem. Sals un sniegs šajā reģionā nav prognozēti līdz oktobra beigām.
Prognozes norāda uz nepieciešamību ģērbties laikapstākļiem atbilstoši, jo oktobra saule var būt maldinoša – gaidāms auksts vējš un lietus, kas var parādīties negaidīti. Tādēļ ir ieteicams izvēlēties siltāku apģērbu un ņemt līdzi cimdus, kas neaizņems daudz vietas somā, taču var noderēt sliktos laikapstākļos.
Ticējumi par 1. decembri liecina, ka šī diena var sniegt ieskatu nākamās ziemas laikapstākļos. Ja rīts ir silts, tas liecina par to, ka ziemas sākums varētu būt saistīts ar atkušņiem. Savukārt, ja dienas vidū valda sals, tas varētu nozīmēt, ka ziemas vidū gaidāms liels aukstums. Ja vakarā ir sniegputenis, tas norāda uz gaidāmo ilgo ziemu un vēlu pavasari.
4. decembris, kas tiek saukts par Bārbala jeb Aitu dienu, ir īpaša diena, kad pirms Ziemassvētkiem cilvēki devās budēļos. Šajā dienā ticējumi stāsta, ka Bārbiņa nes ziemu un pār ūdeņiem veido ledus tiltus.
Ticējumi apgalvo, ka 4. decembrī, ja ir ledus, Bārbiņa to lauž, kas liecina par iespējamu atkusni. Ja ledus vēl nav izveidojies, tad Bārbiņa to “taisa”, kas norāda uz tuvojošos aukstumu. Ja šajā dienā ir sals, tad sagaidāms, ka arī turpmākajās ziemas svētku dienās būs auksti. Savukārt, ja diena nes atkusni, svētki varētu būt siltāki un ar mainīgu laiku.
6. decembrī svin Niklāva jeb Zirgu dienu, kas ir svētki visiem mājas dzīvniekiem, īpaši zirgiem.
Ticējumi par Zirgu dienu vēsta, ka, ja šajā dienā zirgu muguras noberz ar sniegu, tie kļūs izturīgāki un ziemā neslims, kā arī samazināsies problēmas ar parazītiem. Šī diena iezīmē ragavu ceļa sākumu, kad cilvēki gatavojas ziemas priekiem.
Decembrī, kas tiek saukts par Vilku mēnesi, trīs dienas ir veltītas dzīvniekiem, putniem un zivīm. 9. decembrī svin Vilku dienu. Ja vilki gaudo tuvu pie mājām, tas var liecināt par gaidāmu lielu salu. 10. decembrī zivis noslīd dziļāk ūdenī, iemiegot ziemas miegā. Šajā pašā dienā lācis iekrīt dziļā ziemas guļā, savukārt alnis nomet savus vecos ragus.
11. decembrī tiek svinēti Žagatas un Sīļa svētki. Ticējums liecina, ka, ja šajā dienā žagata vai sīlis dzied, jāseko putna saucienam, jo tur var sagaidīt kādu patīkamu pārsteigumu.
13. decembrī tiek atzīmēta Lūcijas diena, kas iezīmē laika pagarināšanos – diena kļūst garāka par vienu vistas nagu vai gaiļa dziedājuma garumu. Ir ticējums, ka vilkači trīs reizes gadā sanāk kopā uz sapulci ellē – Vasarsvētkos, Jāņos un Lūcijās.