Drīzumā apsver neiedomājami sodīt iedzēruša šofera pilnīgi visus pasažierus! Sodi būs milzīgi
Nesen uzstājoties televīzijas raidījumā “Preses klubs”, satiksmes drošības jomas ievērojamais ierēdnis Oskars Irbītis ierosināja veikt pārbaudi par pieskaitāmības pasākumu ieviešanu pasažieriem transportlīdzekļos, kurus vadīja personas, kuras ir reibumā. Savukārt Valsts policijas koledžas tiesību zinātņu docents Artis Velšs pauž atsevišķu viedokli par šo tēmu.
Aplūkojamā persona saglabā pārliecību, ka ir netaisnīgi piedēvēt atbildību par savu rīcību kādam citam, nevis vadītājam. Turklāt Velš sniedz pretargumentu kriminālvajāšanai pret personām, kuras nespēj saskatīt transportlīdzekļa vadītāja reibuma pakāpi. Velss apgalvo, ka juridiskā vaina attiecas tikai uz vadītāju, nevis uz citiem transportlīdzekļa pasažieriem. Tomēr jāatzīst, ka tas ir tikai diskusijas sākums.
Par jebkuriem apstākļiem, kas saistīti ar vielām, izņemot alkoholu, uzņemas atbildību. Tomēr, ja alkohols ir veicinošs komponents, kļūst sarežģītāk atšķirt, vai kāds ir vadījis transportlīdzekli, būdams narkotiku reibumā.
Ir gadījumi, kad taksometra pasažieris var nonākt nedrošā situācijā, īpaši, ja varas iestādes aiztur vadītāju par transportlīdzekļa vadīšanu reibumā. Tas pasažieri nostāda nedrošā situācijā, it īpaši, ja viņam nav zināma vadītāja izcelsme, jo viņš var netīši kļūt par pārkāpuma līdzdalībnieku.
Lasi vēl : Beidzot atklāts noklusētais: Atklātībā nonāk Justīnes pamātes teiktais ko viņa kliedza brīdi pirms aizturēšanas
Pamatojoties uz viņa argumentāciju, piedāvātais risinājums neveicinās braukšanas dzērumā novēršanu. Patiesībā tas tikai pasliktinās situāciju. Velss uzsver, ka pašreizējās iniciatīvas, kas īstenotas, lai apkarotu braukšanu dzērumā, piemēram, transportlīdzekļu konfiscēšana un likumpārkāpēju saukšana pie atbildības, ir izrādījušās ļoti efektīvas.
Šīs nepatīkamās situācijas atrisināšana, pēc Velša domām, būs pakāpenisks process, kam nepieciešama pacietība. Jāuzsver, ka šo sarežģīto situāciju īstermiņā nav iespējams labot.
Pagājušā gada novembrī tika veikta Kriminālkodeksa pārskatīšana, kas noveda pie ievērojamām izmaiņām. Proti, viena no būtiskākajām izmaiņām bija kriminālatbildības ieviešana personām, kuras vada vai kontrolē transportlīdzekli, kamēr alkohola koncentrācija asinīs vai izelpā pārsniedz 1,5 promiles. Turklāt precizētais likums paredz kriminālatbildību arī tiem, kas vada transportlīdzekli narkotisko vielu reibumā.
Pašreizējās metodoloģijas acīmredzamā problēma ir tās neefektivitāte. Galvenās bažas ir saistītas ar to personu kognitīvo spēju traucējumiem, kuras izvēlas vadīt transportlīdzekli alkohola reibumā. Galvenais šķērslis ir sabiedrības domāšanas veids, jo mēģinājums strīdēties ar iereibušu cilvēku bieži vien dod neproduktīvus rezultātus. Tāpēc nevar pietiekami uzsvērt sabiedrības uztveres nozīmi. Ja gadās sastapties ar autovadītāju, kurš, šķiet, pie stūres sēdies alkohola reibumā, obligāti par situāciju nekavējoties jāziņo varas iestādēm, uzsvēra Irbītis.