Drīzumā apsver neiedomājami sodīt iedzērušu šofera visus pasažierus – Sodi gaidāmi milzīgi
TV24 raidījuma “Preses klubs” segmentā satiksmes drošības eksperts Oskars Irbītis ierosināja ideju ielādēt pasažierus transportlīdzeklī, kuru vadīja iereibis vadītājs. Taču Valsts policijas koledžas tiesību zinātņu docentam Artim Velšam šajā jautājumā ir atšķirīgs viedoklis.
Viņaprāt, ir neprecīzi saukt pie atbildības kādu citu par vadītāja rīcību. Velss arī iebilst pret ideju izvirzīt kriminālapsūdzības personām, kuras nespēj noteikt vai atpazīt autovadītāja reibuma pakāpi. Velss ierosina, ka par jebkādām kriminālapsūdzībām atbild tikai iereibušais autovadītājs, nevis visi pasažieri automašīnā. Tomēr šī ir tikai diskusijas sākuma fāze.
Ja personu ir skārušas citas vielas, nevis alkohols, tā ir atbildīga par jebkādiem nodarītajiem zaudējumiem. Tomēr, ja ir iesaistīts arī alkohols, var būt grūti noskaidrot, vai persona ir vai nē, būdama narkotisko vielu reibumā.
Taksometru vadītāji var nonākt nedrošās situācijās, īpaši, ja likumsargi viņus aiztur par braukšanu reibumā. Ja tas notiek, pasažieri, kas nav informēti par vadītāja situāciju, var netīši iesaistīties noziegumā.
Pamatojoties uz viņa loģiku, ierosinātā rezolūcija nepalīdzēs cīņā pret braukšanu dzērumā. Faktiski tas varētu pasliktināt problēmu. Velss uzsver, ka pašreizējie preventīvie pasākumi, piemēram, automašīnu konfiscēšana un juridisku sodu ieviešana, ir bijuši pārsteidzoši efektīvi.
Pēc Velša domām, šī jautājuma atrisināšana nebūs acumirklīgs process. Tam būs nepieciešama lēna un vienmērīga progresēšana ilgākā laika periodā. Jāatzīmē, ka šo problēmu nevar novērst uzreiz.
Pagājušā gada novembrī Krimināllikumā tika veiktas būtiskas izmaiņas, kas ietvēra ievērojamu korekciju. Šī korekcija bija juridiskās vainas ieviešana personām, kuras vada vai kontrolē mehānisko transportlīdzekli, pārsniedzot alkohola koncentrāciju asinīs vai izelpā 1,5 promiles. Turklāt par savu rīcību kā noziedzīgu nodarījumu tiks saukti arī tie, kuri vadīs transportlīdzekli, būdami narkotisko vielu reibumā.
Diemžēl pašreizējā pieeja šīs problēmas risināšanai ir nepietiekama. Galvenais iemesls, kā minēts iepriekš, ir izziņas traucējumi personām, kuras izvēlas vadīt transportlīdzekli alkohola reibumā. Ir ļoti svarīgi atzīt, ka problēmas būtība ir sabiedrības attieksmē un uzskatos, jo mēģinājums iesaistīties racionālā sarunā ar iereibušu personu, visticamāk, nedos nekādus auglīgus rezultātus. Līdz ar to sabiedrības uztveres nozīmi nevar pārvērtēt. Ja transportlīdzekļa tiešā tuvumā tiek pamanīta persona, kas ir alkohola reibumā, obligāti par to nekavējoties jāziņo attiecīgajām iestādēm,» uzsvēra Irbītis.