Drīzumā notiks pārrunas par tuberkulozes saslimstības pieaugumu un tā saistītos izaicinājumus
23. martā Latvijas Tuberkulozes biedrība sadarbībā ar Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) stacionāru “Tuberkulozes un plaušu slimību centrs” (TPSC) organizē publisku starpdisciplināru, lai tiešā veidā izspriestu izaicinājumus un jautājumus, kas saistīti ar Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) Biedrības pārstāve Beatrise Millere aģentūru LETA informēja par saslimstības pieaugumu ar tuberkulozi valstī.
Šeit gan jāpiemin, ka Tuberkuloze joprojām pasaulē ir vien no pašām bīstamākajām infekcijas slimībām. Katru dienu vidēji 4400 cilvēku visā pasaulē mirst no tuberkulozes un aptuveni 30 000 cilvēku inficējas ar šo novēršamo un ārstējamo slimību. Turklāt pandēmija, pasaules kari un konflikti, kā arī sociālekonomiskā nevienlīdzība ir nozīmīgi faktori, kas gadu gaitā ir kavējuši esošo līkni par milzīgo cīņu, lai varētu izskaust šo briesmīgu slimību, kas uzlikuši lielāku slogu cilvēkiem, kurus skārusi slimība, jo īpaši neaizsargātākajiem sabiedrībā.
Savā jaunākajā globālās tuberkulozes uzraudzības ziņojumā Pasaules Veselības organizācija uzsvēra, ka pirmo reizi vairāk nekā desmit gadu laikā ir palielinājusies saslimstība un mirstība no tuberkulozes. Tas tik tiešām uz kopējā fona rada pat nopietnus tuberkulozes epidemioloģiskos draudus.
Pērn Rīgā un Pierīgā novērots būtisks ar tuberkulozi inficēto cilvēku skaita pieaugums par 47%, kas daļēji skaidrojams ar Covid-19 pandēmijas sekām. Millers sacīja, ka kopš 2018.gada Latvijā nav nodrošināta visaptveroša tuberkulozes epidemioloģiskā uzraudzība, kas dos iespēju analizēt saslimstības tendences un plānot atbilstošus profilakses pasākumus, lai sabiedrībā efektīvāk kontrolētu slimību.
Eksperti vērsa uzmanību arī uz citām būtiskām nozares problēmām, piemēram, informācijas un izpratnes trūkumu sabiedrībā par tuberkulozi un tās diagnostikas un ārstēšanas iespējām, kas nopietni ietekmē agrīnu slimības atklāšanu un izplatības kontroli sabiedrībā. Turklāt Latvijā TB pacientiem netiek nodrošināts adekvāts psihosociālais atbalsts ārstēšanās laikā, kas nopietni ietekmē pacientu emocionālo veselību un sociālo stāvokli, kā arī pacienta ārstēšanas ievērošanu un veiksmīgus ārstēšanas rezultātus. Speciālistu trūkums reģionā radījis bažas arī par TB pacientu pēctecību un visaptverošu aprūpi.
Ar kurām saskaras pacienti un eksperti tuberkulozes apkarošanā, pievērst uzmanību risinājumiem šīs slimības novēlotai diagnostikai un profilaksei, kā arī aktualizēt tuberkulozes epidemioloģisko situāciju Latvijā. sabiedrības informētību par tuberkulozi, lai savlaicīgi atklātu slimību.
Diskusijas notiks klātienē TPSC Rīgas klīnikā, Lielvārdes ielā 68, K7 un attālināti – “Zoom” platformā un tiešraidē biedrības “Facebook” kontā. Piedalīsies RAKUS, Latvijas Tuberkulozes asociācija, Latvijas Sarkanais Krusts, CDC, Veselības ministrija, Liepājas reģionālā slimnīca, Rīgas dome, TB pacientu pārstāvji.