Sinoptiķis Toms Bricis nāk klajā ar prognozi kādi laika apstākļi Latvijā gaidāmi 18. Novembrī

Pirmdienas rītā “Rīta Panorāmā” viesojās Latvijā labi zināmais meteorologs Toms Bricis, lai pastāstītu par šīs nedēļas gaidāmajiem laikapstākļiem, tostarp arī 18. novembra svētku dienā. Vai beidzot pienāks pirmie nopietnie sali?

Šī nedēļa iesākusies pelēka un mākoņaina, taču gaisa temperatūra joprojām saglabājas salīdzinoši silta. Interesants fakts – Lāčplēša dienā, 11. novembrī, laika apstākļi var būt ļoti atšķirīgi.

Piemēram, 2016. gadā šī diena bija īsti ziemīga – zemi klāja 20 cm bieza sniega sega, un temperatūra nokritās līdz -10 grādiem. Šādas laikapstākļu kontrastu dienas atgādina, cik mainīgs un neparedzams var būt rudens noslēgums Latvijā.

Pirms diviem gadiem, 2022. gada Lāčplēša dienā, laikapstākļi Latvijā bija ievērojami siltāki nekā ierasts – termometra stabiņš sasniedza +14 grādus. Lai gan diena bija pelēka un smalks lietus turpinājās, temperatūra radīja sajūtu, ka ziema vēl ir tālu.

Šogad sinoptiķu prognozes liecināja, ka novembra sākums varētu būt saulaināks. Šajā ziņā visvairāk paveicās Kolkas iedzīvotājiem, kur pagājušajā nedēļā saules stari bija redzami visbiežāk. Tomēr kopumā novembris līdz šim bijis drūms un mākoņains. Vidēji šajā mēnesī saules gaismai ir jāspīd 30–40 stundas, taču Daugavpils līdz 11. novembrim ir piedzīvojusi vien četras saulainas stundas. Tas atgādina, ka novembris Latvijā bieži vien ir viens no tumšākajiem gada mēnešiem.

Gaidāmajā nedēļā un turpmāk rudens Latvijā saglabāsies silts un bez būtiska sala. Šādos siltos rudeņos, kad gaisa temperatūra ir ievērojami augstāka par sezonas normu un sals kavējas, nereti novērojamas dabas īpatnības – daži augi atsāk ziedēt, it kā sajaucot gadalaikus.

Šādi gadījumi nav retums. Piemēram, kāds skatītājs no Lielvārdes ir atsūtījis fotogrāfiju, kur redzams pilnā krāšņumā uzziedējis ceriņš. Šis neierastais skats atgādina, ka dabai ir sava dinamika, un augiem siltie laikapstākļi dažkārt rada maldīgu iespaidu, ka pienācis pavasaris.

Šāda rudens ainava, lai arī netipiska, dabas draugus mēdz iepriecināt. Tomēr eksperti norāda, ka šie siltuma periodi ir vēl viena zīme par klimata pārmaiņu ietekmi, kas arvien biežāk izraisa dabā novērojamas neparastas parādības. Tas arī atgādina, ka laika apstākļi rudenī var būt neparedzami, un daba vienmēr mūs pārsteidz ar savu pielāgošanās spēju un pārmaiņu daudzveidību.

Lielākais pārsteigums gaidāms par to, kāds laiks mūs sagaida 18. Novembrī…

Lasi raksta turpinājumu nākošajā lapā

You may also like...

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *